Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Tudásbázis

TUDÁSBÁZIS


A castone electronic szeretné segíteni a szakembereket munkáját azzal, hogy a több évtizedes tapasztalatát közkincsé teszi.

100V-os hangrendszer ismertetése

100V-os hangrendszer impedanciája és az impedancia mérése

 

 

100V-os hangrendszer ismertetése


A castone electronic az alábbiakban szeretné segíteni a szakembereket munkájukban azzal, hogy egy közérthető ismertetést tegyen közzé, a 100V-os (angolul: PA= Public Address) hangrendszerekkel kapcsolatban.

A 100V-os hangrendszer alkalmas arra, hogy közérdekű információkkal, figyelmeztető jelzésekkel, háttér zenével stb. lássunk el kisebb, nagyobb zárt és nyitott területeket. Legtöbbször áruházak, iskolák, éttermek, szállodák, sportcsarnokok, templomok, üzemcsarnokok, ipari létesítmények, sportpályák, strandok, szabadtéri létesítmények, faluhangosítás, stb. használják. Az előbbiekben sorolt hangrendszerek mindegyike általában nagy területeket lát el hanggal: hosszú hangvezetékeket, sok különböző típusú és teljesítményű hangsugárzót, több különböző típusú és teljesítményű végerősítőt, valamint ezekhez kapcsolódó előerősítőket, mikrofonokat, digitális jelforrásokat és egyéb speciális eszközöket használhatnak.

A szabványos, 100V-os PA hangrendszerek, monó felépítésűek, amelyek maximálisan 100Veff. (más földrészeken 70Veff.) nagyságú vonali feszültséget használnak a rájuk kapcsolódó hangszórók részére. A hangszórókban illesztő transzformátorok vannak, amelyek vissza transzformálják a 100V-os jelet a hangszóró, típusának, teljesítményének és impedanciájának megfelelően. Az összes, eltérő teljesítményű hangszóró párhuzamosan köthető, mert mindegyik csak az őt jellemző teljesítményt veszi fel a hálózatból. Az összes hangsugárzó teljesítményének összege szerinti, vagy nagyobb teljesítményű erősítőt kell választani a hangszórók működtetésére! A hangrendszer költségkímélően kábelezhető, figyelembe véve, hogy magasabb feszültség áll rendelkezésünkre, adott teljesítmény átvitelekor kisebb árammal és veszteséggel számolhatunk! A P=U×I, (P=teljesítmény, U=100V-os feszültség, I=áramerősség) képlet segít a hangvezeték kiválasztásában. Fölösleges túl vastag, speciális HI-FI, HIGH-END vezetékeket használni, legtöbbször megfelelhet hosszabb szakaszokra, nagyobb teljesítményekre gerincvezetéknek a kettős szigetelésű, sodrott erű 2×2,5 vagy 2×1,5 mm2 keresztmetszetű kábel, oldalágaknak pedig akár 2×1 mm2 kábel, amelyeknek hangvezeték jelölést kell adni! A hangrendszer több hangkörből, zónából is állhat, így több teljesítmény erősítőre lehet szükség. Ha nagyobb teljesítményű erősítőt választunk egy-egy szakaszra, akkor a későbbiekben a hangszórók száma még növelhető az erősítő teljesítménye határáig. Az egy légtérben telepített hangszórók azonosan, fázishelyesen kötendők a hangvezetékre. A hangrendszer hangja sávkorlátozottnak tekinthető (kb. 100Hz-16kHz tartomány), így szerényebb hangminőséget biztosít pl. a sztereo hangrendszerhez képest, de ez még bőségesen megfelel az élvezhető információ és háttérzene közvetítésére.

A 100V-os hálózat nagyfeszültségű hálózat, kiépítésekor az ide vonatkozó építési szabványok, előírások betartása kötelező, előnyösek a villanyszerelői szakismeretek. Mint minden más elektromos szereléskor, itt is fontos a rendszer megfelelő méretezése, szakszerű kivitelezése (biztonságos elektromos kötések, csatlakozások a készülékek között stb.).

Egy újonnan megvalósított rendszer hangszóróinak megszólaltatása előtt az esetlegesen „beépült” hibák miatti problémák megelőzésére célszerű a hálózaton többféle mérést is végezni:

Csak feszültségmentes hangvezetéken szabad mérni!

Ne legyen a hangvezeték fémszerkezetekkel, védőfölddel kontaktusban!

Ha vannak a rendszerben hangerő szabályozók, akkor azokat maximális hangerő állásba kell állítani!

A hanghálózat egyenáramú ellenállásának ismerete nem elegendő, mert ez a hangvezeték és a párhuzamosan rákapcsolódott hangszórók transzformátorainak „ohmos” ellenállását jelenti. Nyilván gyanús legyen, ha ez az érték túl alacsony (zárlatszerű, esetleg néhány ohm) vagy szakadás jellegű, ill. több 10kOhm nagyságrendű. Különböző keresztmetszetű és hosszúságú vezetékek ellenállásának ismerete hasznos lehet, most megemlítendő a réz vezetők fajlagos ellenállása, amiből minden számítható. A fajlagos ellenállás valamely vezető (anyag) 1mm2 keresztmetszetű, 1m hosszúságú darabjának az ellenállása. Vörösréz esetében a fajlagos ellenállás 0.018 Ohm×mm2/m (tehát 100m hosszúságú 1mm2 keresztmetszetű rézvezető ellenállása 1,8 Ohm, 100m érpár esetében a duplája, 3,6 Ohm). A fentiekben nem számoltunk a vezető anyagának hőfokfüggőségével, és feltételeztük, hogy a vezetők a szabvány által előírt anyagtisztaságúak. Épületen belül nem jellemző alumínium vezető használata, de régen pl. faluhangosítás hanghálózatának sokszor használtak vastag, sodrott erű alumínium vezetőket (olcsóbb, kisebb súlyú, mint a réz).

A hanghálózat impedanciája mutatja meg egyértelműen azt a terhelést, amire a teljesítményerősítő dolgozik, ez jelentősen eltér az egyenáramú ellenállástól, mérése impedancia mérővel lehetséges, ami váltakozó feszültséget használ a méréskor. Ajánljuk a CASTONE ELECTRONIC által készített MAS 830 IMP típusú impedancia mérő multimétert, melynek ismertetése honlapunkon részletesen megtalálható!

Ohm törvénye segít eligazodni a Z=impedancia, a P=teljesítmény, az U=feszültség és az I=áram közötti összefüggésekben, P=U×I; P=U2÷R vagy P=U2÷Z.

Pl. 100V-os hálózaton 100Ohm impedancia 100W teljesítmény felvételt jelent, további gyakori értékek még: 2kOhm/5W, 1kOhm/10W, 333Ohm/30W, 200Ohm/50W, 50Ohm/200W, 25Ohm/400W, 16,6Ohm/600W, 10Ohm/1000W.

Tehát az impedancia értéke megmutatja, a szükséges teljesítményű erősítőt, amely nem lehet kisebb teljesítményű, nagyobb persze lehet, mint a hanghálózat impedanciájából számítható érték!

Nagy „balesetek” elkerülésére ajánlatos a végerősítőt kis hangerővel indítani és közben meggyőződni a hangszórók kifogástalan működéséről. Impedancia mérő hiányában új, vagy régi hanghálózat „felélesztésekor” régi szokás szerint jó megoldás a hanghálózat egyik ágába sorosan közbeiktatni pl. 100-300W teljesítményű hagyományos izzókat, ezek védik az erősítőt a tönkremeneteltől és fényerejük is informál a rendszer állapotáról. Egy hangrendszer állapota kisebb hangerőn is vizsgálható, esetleg a hangrendszer szakaszokra bontásával és azok vizsgálatával könnyebben megtalálható a hiba!

A fentiekben általános ismertetés volt a cél a szokványos kiépítésű 100V-os hangrendszerekkel kapcsolatban.

 

Egyszerű 100V-os rendszer tipikus telepítési rajza látható az ábrán:

Észreveendő, hogy a hangszórók ugyan sorban láthatók, de párhuzamosan és polaritás helyesen (fázis helyesen) kötöződtek a hangvezetékre!

 

 

Vissza a lap elejére

 

100V-os hangrendszer impedanciája és az impedancia mérése a MAS-830 IMP műszerrel

 

Lényeges a különbség, ha egy hanghálózat egyenáramú ellenállását vagy impedanciáját szeretnénk megismerni! Az impedancia mértéke mutatja meg valóságosan azt a terhelést, amire a hanghálózatot működtető teljesítmény erősítő valójában dolgozik, ez nyilván jelentősen eltér a hanghálózat egyenáramú ellenállásától.

A hanghálózat egyenáramú ellenállása alapvetően a hangvezeték anyagától, keresztmetszetétől, hosszától és a rákapcsolt különféle típusú, darabszámú hangszórók transzformátorainak paramétereitől (primer tekercs anyaga, menetszáma, stb.) függ és még egyéb eszközök is lehetnek a rendszerben, mint pl. hangerő szabályozók stb.

A hanghálózat impedanciája váltakozó áramú ellenállást jelent, amit szinuszos váltakozó feszültséggel mérünk, és értéke magába foglalja az adott hanghálózaton található összes „fogyasztó” (hangszóró, készülék, eszköz) váltakozó áramú paramétereit (ohmos ellenállás, induktív és kapacitív reaktanciák).

A készülék használata:

Csak feszültségmentes hangvezetéken szabad mérni

A mérőzsinórokat COM/Z-IMP aljzatokba kell csatlakoztatni

A mérő-funkció forgó tárcsát IMP állásba kell állítani

A mérő zsinórok nyitott állásában a kijelző 3.20-2.80 közötti értéket mutathat (a 9V-os elem állapotától függően, egyébként az alacsony elem feszültséget a készülék kijelzi), a mérő zsinórok zárt állásában kisebb, mint 0.03 értéket mutat.

Impedancia mérésekor a kijelzőn látható tizedespontot nem kell figyelembe venni

A mért értékek 0.08-1.999 tartományban vannak, ami 8Ohm-1999Ohm-on belüli értékeket jelentenek.

Ohm törvénye segít eligazodni a Z=impedancia, a P=teljesítmény, az U=feszültség és az I=áram közötti összefüggésekben, P=U×I; P=U2÷R vagy P=U2÷Z

Pl. 100V-os hálózaton 100Ohm impedancia 100W teljesítmény felvételt jelent, további gyakori értékek még:1kOhm/10W, 333Ohm/30W, 200Ohm/50W, 50Ohm/200W, 25Ohm/400W, 16,6Ohm/600W, 10Ohm/1000W

Egy ismert értékű ellenállás mérésével ellenőrizhető a műszer pontossága impedancia mérés állásában, ami <3%.

Impedancia méréskor a hangszórók hangerő szabályozóit maximális állásba kell állítani!

Ne használja a készüléket magas hőmérsékletű és páratartalmú helyen (>45C0, és >70%). Meghibásodás esetén forduljon viszonteladójához vagy a gyártóhoz az észlelt hibajelenség megnevezésével, hogy a castone electronic szakszervizében mielőbb működőképessé tehessük a készüléket.

 

 

 

Mindig legalább akkora, vagy nagyobb teljesítményű erősítőt kell választani, mint amennyi a hanghálózaton lévő hangszórók összteljesítménye!

 

Vissza a lap elejére